Музей Гулака-Артемовського оживає після 40 років небуття
Днями у Черкаській області відкрили музей відомого українця і нашого земляка, уродженця невеликого містечка Городища тодішньої Київської губернії. Навчаючись у Петербурзі і Парижі, виступаючи у флорентійській опері та живучи у Москві, він завжди був українцем за покликом душі. Це видатний український співак, композитор, актор і драматург, автор першої української опери ”Запорожець за Дунаєм” Семен Гулак-Артемовський. До 197-ї річниці з дня його народження на батьківщині митця відкрито музей.
Хто не чув славнозвісного дуету Одарки і Карася з опери ”Запорожець за Дунаєм”! Його виконували різні артисти, а на прем’єрі опери у Маріїнському театрі в Петербурзі у квітні 1863 року партію Карася виконував автор – Семен Гулак-Артемовський. Понад 25 років він, володіючи прекрасним баритоном, співав на сценах оперних театрів світу. Його співом захоплювалися Микола Глинка і Тарас Шевченко.
А він, освічена й інтелігентна людина, маючи великі перспективи в Росії і за кордоном, переймався долею простих українців, яким нелегко жилося на чужині під владою турецького султана. Оперу ”Запорожець за Дунаєм” забороняла московська цензура, але від того вона, сповнена українського колориту, традиційних танців і пісень, ставала ще популярнішою.
І ось тепер нащадки роду Гулака-Артемовського, його земляки городищани, вшановуючи пам’ять славетного митця, у Городищі відкривають народний музей Семена Гулака-Артемовського. Подія відбувається 16 лютого – у день 197-ої річниці з дня народження композитора. Перш ніж перерізати стрічку на вході до музею, почесні гості свята – голова обласної адміністрації та керівники району – поклали квіти до пам’ятника митцеві.
Музей облаштували у колишньому приміщенні районного суду. Для цього будівлю на 10 років узяли в оренду у судової адміністрації. Зробили ремонт: замінили систему опалення, вікна, двері, меблі. На ремонт витратили майже 80 тис. грн. з районного бюджету. Також 16 тис. грн. перерахували театри Харкова і Львова, які спеціально давали благодійні вистави. Так коротко можна описати історію створення народного музею Гулака-Артемовського. Але за тим – кілька років ходіння по муках спадкоємиці роду Гулаків-Артемовських, прапраонуки композитора 84-річної Ольги Шляхової.
Справа в тому, що з 1966 року музей Гулака-Артемовського існував у кінотеатрі ”Жовтень”. Там зберігалися майже 10 тисяч експонатів, надісланих із Харкова, Києва, Москви, Варшави, Парижа, Нью-Йорка, Торонто та інших міст. Але у дев’яностих роках музей припинив існування. Безцінні експонати кудись віддали на зберігання або просто розгубили. Бронзове погруддя композитора вандали вкрали і здали на брухт. Добре, що власник заготівельного пункту відвіз пам’ятник до міліції, і він зберігся.
І ось уже в роки незалежності прапраонуці композитора – жінці, якій Бог послав сили на восьмому десятку літ ходити по кабінетах, таки вдалося побороти бюрократію і знайти однодумців та, зрештою, відкрити музей.
– З 2004 року й по сьогоднішній день, – розповідає Ольга Шляхова, – тривав мій тернистий шлях, аби отримати приміщення Гулаків-Артемовських.
Без зайвих перебільшень жінка дякує черкаському губернатору Олександрові Черевку. Це саме він колись пообіцяв їй, що музей буде відкрито, і зробив усе від нього залежне.
Сам Олександр Черевко називає Гулака-Артемовського духовним поводирем української нації, каже, що ми, черкащани, повинні пишатися нашим земляком Гулаком-Артемовським, який товаришував із Тарасом Шевченком і в духовному аспекті зробив дуже багато для уславлення України.
Пізніше, виступаючи перед городищанами на святковому концерті, губернатор визначив ще одну роль, яку відіграють постаті таких людей, як Гулак-Артемовський. Окрім того, що ними пишається наш народ, вони є тим духовним фундаментом, на якому будується молода українська держава, зазначив Олександр Черевко.
Серед гостей свята – краєзнавець із Харкова Лідія Косинцева. Вона розповідає, що давно захоплюється оперним мистецтвом, збирає матеріали про співака Івана Алчевського, який 1915 року здійснив постановку опери ”Запорожець за Дунаєм”. Так і відбулося знайомство краєзнавців із творчістю Гулака-Артемовського. Лідія Косинцева зібрала чимало матеріалів про видатного уродженця черкаського краю і після відвідин музею передала їх сюди.
– Минулого року, – розповідає Лідія Косинцева, – я приїздила на Черкащину для участі у фестивалі ”Садок вишневий коло хати”. Відвідала кімнату-музей Гулака-Артемовського і побачила, що матеріалів недостатньо. Тому я передала деякі матеріали, зокрема, 2 фільми за оперою ”Запорожець за Дунаєм” – 1937 і 1953 років. Другий фільм – унікальний: там співають Іван Паторжинський, Марія Литвиненко-Вольгемут та Єлизавета Чавдар.
А після цього у Городищенському районному будинку культури відбувся святковий концерт, присвячений двом подіям – річниці з дня народження Семена Гулака-Артемовського та відкриттю на його честь народного музею. Під час невеликої урочистої частини голова Черкаської ОДА Олександр Черевко вручив нагороди. Зокрема, спадкоємиця роду Гулаків-Артемовських Ольга Шляхова отримала подяку Президента за значний особистий внесок у відродження культурної спадщини та почесну грамоту Черкаської обласної адміністрації. Подяки губернатора отримали також інші місцеві діячі, які сприяли створенню музею. Участь у концерті взяли місцеві митці та колективи, та гості з Харкова.
Присутні на концерті занурювалися в чарівну атмосферу неповторного українського мистецтва, а дух видатного композитора незримо був присутній у залі, немов закликаючи зберігати і примножувати українське мистецтво, як невід’ємну складову нашої держави.