Козацький полковник Максим Кривоніс зробив Городищину ближчою… до Шотландії
Запитаєте, як так може бути – щоб село Вільшана та раптом стало ближчим до Шотландії? Йдеться не про географічне розташування, а про те, що стали вони ближчими завдяки знаменитому полковникові війська Хмельницького, з іменем якого пов’язано безліч легенд…
Із достовірних, документально засвідчених фактів з життя Максима Кривоноса, які пов’язані з Черкащиною: був першим полковником Лисянського козацького полку – з моменту його створення, а також наказним гетьманом над чотирма полками, три з яких – з нинішньої Черкащини (Корсунський, Лисянський та Уманський). Особливо відзначився у битвах проти поляків під Монастирищем і корсунським Виграєвом. Його козаки легко здобули Ладижин, Бершадь, Вінницю, Тульчин… У серпні 1648 року полки під командуванням Кривоноса об’єдналися з військами Хмельницького, які вийшли з Чигирина, і разом вирушили на галицькі Львів і Замость. Саме козаки Кривоноса захопили Високий Замок, викликавши неймовірну паніку поляків. Та під час облоги Замостя славний полковник помер загадковою смертю, про причину якої є багато легенд. Найрозповсюдженіша версія – від чуми.
Набагато ж цікавішими для черкаських читачів мають бути версії про місце народження легендарного воєначальника. Серед найекзотичніших – запущена ще в середні віки оповідка німецького памфлетиста про те, що козацький ватажок родом нібито… з Шотландії. Проте більшість дослідників схильна вважати, що ця легенда – лише відголосок розповідей про козаків, які свого часу після участі у війні Франції проти Англії побували в багатьох місцях Європи, перш ніж повернутися додому. А ось версію про Вільшану на сучасній Городищині як рідне для Кривоноса сотенне містечко Корсунського полку так само більшість дослідників гаряче підтримують… Не даремно ж полковник часто підписувався як Максим Вільшанський – так само називали його і кобзарі в декількох народних думах…